Choreografie:

Sylva Šafková

Hudba:

Tomáš Reindl / Omnion

Scénografie:

Anna Chrtková & Sylva Šafková

Kostýmy:

Anna Chrtková & Monika Kojetská & Sylva Šafková

Světelný design:

Martin Špetlík

Zvuk:

Eva Svobodová/Honza Sedláček 

Účinkují:

420PEOPLE: Francesca Amante, Eliška Jirsová, Simona Machovičová, Filip Staněk, Michal Toman
Orchestr BERG: Jana Jarkovská (flétna), Jana Kubánková (housle), Kateřina Lískovcová (viola), Helena Velická (violoncello), Zlata Vohryzková (klarinet), Tomáš Reindl / Omnion (elektronika, tabla ad.)

Délka:

55 min

Premiéra:

17. a 18. 8. 2021, Divadlo Archa

Projekt vznikl na základě exkluzivního spojení tanečního souboru 420PEOPLE, Orchestru BERG a Divadla Archa.

Společný projekt 420PEOPLE a Orchestru BERG v Divadle Archa propojuje intenzivní taneční a hudební akci. V unikátním, energií nabitém představení se mísí minimalismus, beatbox, dubstep a současný tanec. To vše podtrhuje nápaditá scénografie a působivý light design. Prvotní impulz a volnou inspiraci choreografce Sylvě Šafkové a skladateli Tomáši Reindlovi poskytla kultovní skladba In C amerického minimalisty Terryho Rileyho. 

Ta je složena z 53 hudebních frází, které jednotliví hudebníci mohou libovolně opakovat, každé představení je tak jedinečné. „Zajímalo mne, jestli by se podobně nedalo pracovat i v choreografii, s tanečníky,“ říká Šafková. Nakonec se ale všichni shodli na tom, že bude mnohem zajímavější a přínosnější vytvořit hudbu novou a původní, založenou na podobných principech jaké používá skladba In C. Tohoto úkolu se zhostil skladatel Tomáš Reindl, známý také svým projektem Omnion. Kromě toho, že je autorem hudby, je také jedním z interpretů – hraje na indická tabla, beatboxuje a mixuje v reálném čase elektronickou stopu. „Využívám různých podob hudebního minimalismu, zazní ale také indické patterny nebo taneční styl dubstep,“ říká Reindl.

 

V představení se pracuje i s dechem, Šafková tím odkazuje k jeho názvu – INspiraCe – a k jednomu z původních významů tohoto slova – nádech. Zdůrazněná velká písmena zase prozrazují původní inspiraci Rileyho skladbou. Minimalistickou čistotu představení dotváří a rámuje originální scénografie: „Inspirovala jsem se repetitivností a minimalismem, scéna se přelévá a pohybuje stejně jako hudba a její tóny,“ vysvětluje její autorka Anna Chrtková. Hudebně tanečnímu představení 420PEOPLE a Orchestru BERG poskytlo zázemí Divadlo Archa, kde se také 17. a 18. srpna konala jeho premiéra.

Vstupenky

Foto: Michal Hančovský
Foto: Michal Hančovský
Foto: Michal Hančovský
Foto: Michal Hančovský

#tanecpraha