KONCEPT, CHOREOGRAFIE, REŽIE:
Viktor Černický

PERFORMEŘI:
Tomáš Janypka, Lukáš Karásek, Jaroslav Ondruš, Tinka Avramová & skupina z místní komunity

DRAMATURGIE:
Sodja Lotker

SVĚTELNÝ DESIGN:
Zuzana Režná

KOSTÝMNÍ PORADCE:
Kasia Pol

PRODUKCE & KOORDINACE:
ZDRUHESTRANY & Petra Hanzlíková, Tanec Praha z.ú.

KOPRODUKCE:
Tanec Praha z.ú. / TANEC PRAHA Festival (CZ), Cafè de las Artes Teatro (ES), Teatrul national RaduStanca (RO), CapoTrave/Kilowatt (IT)

PROJEKT VZNIKL ZA HLAVNÍ PODPORY:
Creative Europe programme of the European Union, Představení vzniklo v rámci evropského projektu Be SpectACTive! 

Associazione Culturale CapoTrave / Kilowatt (IT), Artemrede – Teatros Associados (PT), Bakelit Multi Art Center (HU), Koproduktionshaus Wien / Brut (AT), Kunstencentrum BUDA (BE), Café de las Artes Teatro (ES), Domino Udruge (HR), Asociácia Divadelná Nitra (SK), Dublin Theatre Festival Company (IE), Göteborgs Kommun – Göteborgs Stads kulturförvaltning / Stora Teatern (SE), Institution Student Cultural Centre (RS), Occitanie en scène, Réseau en scène Languedoc-Roussillon (FR), Plesni Teater Ljubljana (SI), Tanec Praha (CZ), Teatrul Naţional Radu Stanca Sibiu (RO), Fondazione Fitzcarraldo (IT), Universitat de Barcelona (ES), Université de Montpellier (FR), Centre national de la recherche scientifique / CNRS (FR).

ZA PODPORY:
Projekt se koná za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky, Statutárního města Brna, Magistrátu hlavního města Prahy. V roce 2019 výzkumnou část projektu podpořili také: 4+4 dny v pohybu, CIRQUEON - centrum pro nový cirkus a Invalidovna. 

PODĚKOVÁNÍ:
Zuzana Sceránková, Inga Zotova-Mikshina, ROman Zotov-Mikshin, 100+ lidí z místních komunit v Praze, Sansepolcru, Sibiu a Santanderu / 100+ people from local communities of Prague, Sansepolcro, Sibiu and Santander

PREMIÉRA:
26.6. 2022, Praha / TANEC PRAHA Festival

DÉLKA:
50 min

VĚK:
12+

       

           

Viktor Černický se v roli choreografa poprvé obrací k veřejnosti, aby zaujala své místo na jevišti. V době vzájemného odloučení se setkává pestrá skupina zástupců místní komunity a v dialogu s tanečníky zkoumá hranice mezi jednotlivcem a společenstvím. PRIMA nabízí způsob, jak sáhnout do neznáma a propojit se s druhým ve hře, kde se sdílený rytmus a individuální gesta stávají kolektivním jmenovatelem změny. 

 

Radikálním popřením choreografie jako konečného tvaru PRIMA osvobozuje pohyb, klade důraz na variabilitu a vzniká pokaždé znovu - tady a teď! Účinkující z řad veřejnosti se spolu s umělci noří do světa pohybu, jehož síla obrušuje žánrové vymezení tance a mění se ve vlnu čisté radosti. Tak jako jsou příliv a odliv dvěma polaritami stejného fyzikálního jevu, být sebou samým a být součástí celku dává smysl jen ve vzájemné interakci.

 

PRIMA je taneční představení mnoha vrstev, v němž se životní zkušenost a umělecká expresivita setkávají v jediném elektrizujícím okamžiku. Z ticha se ozývá pokorná zvuková stopa - tep a dech, rezonance kroků, dotek rukou. Pro skupinu lidí s různorodými přístupy a zkušenostmi, kteří se v průběhu třídenního procesu zkoušení promění v jedinečné společenství, je každé představení první - vždy premiérové.

 


Viktor Černický je taneční umělec, dramaturg a pedagog, který vytváří díla na pomezí tance, fyzického divadla, cirkusu a výtvarného umění. 

Jeho sólové představení PLI získalo v roce 2019 Hlavní cenu a Cenu diváků České taneční platformy. S předchozí prací Parolapolea byl tamtéž už v roce 2017 nominovaný v kategoriích Tanečník roku i Taneční inscenace roku a také na Cenu Divadelních novin. 

 

Jeho práce je široce prezentována na evropských a asijských scénach a festivalech, mimo jiné v Paříži, Londýně, Hong Kongu, Bangkoku, Stockholmu, Barceloně, Vilniusu nebo v Kalamatě. Prestižní evropská síť současného tance Aerowaves zařadila představení PLI do výběru Aerowaves Twenty20, v roce 2021 bylo toto představení podpořeno v rámci Dancenet Sweden.

 

Viktor pracuje napříč uměleckými obory, přičemž jádrem jeho práce je tanec jako dialog s veřejností, tanec jako hodnota, fyzická reflexe a ambivalence pojmů vztah subjekt a objekt. V rámci dvouletého projektu Shape It! přehodnocuje umělecký proces společně s mladými diváky napříč Evropou. V jeho nejnovějším představení PRIMA, které vzniklo v koprodukci s partnery v Rumunsku, České republice, Itálii a Španělsku v rámci mezinárodního projektu Be SpectACTive!, se aktéry současného tance stávají skupiny místních obyvatel.

 

Kromě vlastní tvorby také spolupracoval a vystupoval např. s Dominiquem Boivinem (FR), Danielem Gulkem (FR), Sonjou Pregrad (RS/DE), Cirkem La Putyka (CZ) nebo Compagnie Mossoux-Bonté (B). Od roku 2019 je Viktor hostujícím pedagogem na Akademii múzických umění v Praze, na mezinárodním programu Master in Devised and Object Theatre.

 

 

www.zdruhestrany.com

​  ​  

Vstupenky

#tanecpraha