KONCEPT, CHOREOGRAFIE A REŽIE:
Marie Gourdain, Felix Baumann

PERFORMEŘI:
Felix Baumann, Sean Henderson, Till Jenewein, Halka Třešňáková
ve spolupráci s Johanou Pockovou

DRAMATURGICKÁ KONZULTACE:
Jakub Režný

SVĚTELNÝ DESIGN:
Zuzana Režná

SKLADATEL HUDBY:
Thibault Cohade

ASISTENT HUDBY:
Lukáš Palán

SCÉNOGRAFIE:
Jan Tomšů ve spolupráci s Marii Gourdain a Felixem Baumannem

KOSTÝMY:
Magdalena Vrábová

PRODUKCE:
tYhle, Matière Mobile, Von B bis Z

PRODUKČNÍ:
Sarah Corroyer (FR), Ludmila Šindlerová (CZ), Claudia Teichmann (DE)

PRODUKČNÍ KONZULTANT:
Dirk Förster 

KOPRODUKCE:
TANEC PRAHA z.ú. / PONEC - divadlo pro tanec, LOFFT – DAS THEATER Leipzig (DE), Les SUBS Lyon (FR), CCNR Rilleux-la-pape (FR)

DALŠÍ PARTNEŘI:
Studio ALTA, Schloss Bröllin (DE), MS Schrittmacher (DE)

PODĚKOVÁNÍ:
účastníci Seismic laboratoří LABs, Dirk Förster, Lucia Kašiarová, Lukáš Karásek, Martin Stiefermann, Nicole Nigro, Jonas Zöller, Manfred Mönch, Aziliz Edy, Eva Dryjová, Romana Packová

PREMIÉRA:
22. 11. 2022 – PONEC

DÉLKA:
50–60 minut

VĚK:
4+

 

                

          .            

 

Projekt byl v roce 2022 spolufinancován z veřejných zdrojů Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury, Česko-německého fondu budoucnosti, Hlavního města Prahy a města Brna. Ve Francii byl projekt spolufinancován DRAC – Auvergne-Rhône-Alpes – Aide à la création, Francouzským Institutem, Metropolis a městem Lyon a Spedidam. V Německu byl projekt spolufinancován NATIONALES PERFORMANCE NETZ Coproduction Fund for Dance, který je financován Federal Government Commissioner for Culture and the Media a také NATIONALES PERFORMANCE NETZ International Guest Performance Fund for Dance, který je financován Federal Government Commissioner for Culture and the Media.

Inscenace propojuje tanec a fyzické divadlo. Středobodem jejího konceptu je scénografická výstavba. Inscenaci pro čtveřici mezinárodních performerů vytvořila choreografka Marie Gourdain (FR) spolu s tanečníkem a divadelním tvůrcem Felixem Baumannem (DE). 

Odehrává se na vratké ploše složené z částí, které se mohou v reakci na pohyb tanečníků naklánět, třást i rozbít. Vzniká tak neskutečně nejistá základna, na níž se s nasazením vlastního života postavy pohybují samy, v páru či jako skupina. Protagonisté čelí úskalím v podobě vzájemných vztahů a neúnavně hledají cestu nejistotou, která je obklopuje. Pozměňují své chování, zahrávají si s nebezpečím, dávají všanc rovnováhu i kontrolu a riskují, že ztratí pevnou půdu pod nohama. Běžné situace se mění v absurdní, banální získávají metaforický rozměr.

Seismic divákovi vypráví prostřednictvím tance, humoru a scénografického uspořádání o vzájemné závislosti, které podléhá každé tělo, na něž zároveň působí mechanika prostoru a ostatních těl – neutuchající koloběh přeměny věcí ve vzájemné provázanosti; mocenský vztah, jehož počátek lze jen mlhavě tušit ve sledu událostí.

 


Marie Gourdain je francouzská choreografka, scénografka a vizuální umělkyně tvořící mezi Prahou a Lyonem. V práci prolíná vizuální umění se současným tancem a prvky grafické a sochařské kompozice. Vystudovala animaci na ENSAD v Paříži a VŠUP v Praze. Je členkou česko-francouzského kolektivu tance a fyzického divadla tYhle, společně vytvořili 5 inscenací. Nedávno ve Francii založila soubor Matière Mobile. 

 

Felix Baumann je taneční a divadelní tvůrce v Berlíně/Praze. V roce 2021 založil svou společnost „Von B bis Z“, která realizuje mezinárodní projekty na pomezí tance, fyzického divadla a cirkusu. Za svou práci získal stipendium DIS-TANZEN Dachverband Tanz Deutschland, financované zmocněncem spolkové vlády pro kulturu a média v programu NEUSTART KULTUR.

 

Sean Henderson je v současnosti členem Divadla Continuo. Jeho předchozí práce zahrnují How Things Go s Von B bis Z a Suitcaseboarding s tYhle. Sean získal magisterský titul na Accademia dell'Arte (IT), kde studoval se soubory jako FLIC school of circus (IT), Roy Hart Theatre (FR), Familie Flöz (DE).

 

Halka J. Třešňáková je herečka. Účinkuje v divadelních pohybových rolích (Studio hrdinů, divadlo Komedie, Divadlo vosto5 aj.). Založila divadelní skupinu Secondhand women a je členkou Mothers Artlovers. Působí i ve filmu, opakovaně pracuje s českými režiséry (Marek Najbrt, David Ondříček, Jiří Havelka aj.) a učí na FAMU.

 

Till Jenewein je německý tanečník působící v Budapešti, začal tančit v roce 2013 po ztrátě oka. Věnuje se smyslovému vnímání a představivosti jako přístupech do světa těla a pohybu. Tančí ve Flying Bodies Budapest a dalších projektech v Maďarsku, Německu a Česku. V současné době rozvíjí svou sólovou produkci s maďarským grantem IZP.

 

 

Von B bis Z

Matière Mobile

tyhle

 

​  ​  

Vstupenky

Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha