KONCEPT, REŽIE:
Eliška Brtnická

TVORBA A ÚČINKUJÍ:
Alžběta Tichá, Filip Zahradnický / Lukas Bliss, Eliška Brtnická

SOUND DESIGN:
Stanislav Abrahám, Roman Džačár

LIGHTING DESING:
Martin Špetlík

SVĚTELNÝ TECHNIK:
Prokop Vondruška 

KOSTÝMY:
Tereza Kopecká

MATERIÁLY:
Prokop Vondruška

KONZULTACE:
Ilona Jäntti, Stéphanie N'Duhirahe, Markéta Vacovská, Hana Turečková

DOKUMENTACE UMĚLECKÉHO VÝZKUMU:
Kateřina Korychová (diplomová práce)

FOTO:
Anna Benháková 

VIDEO:
Kryštof Čížek

PRODUCENT:
Cirkus Mlejn, z.s.

KOPRODUKCE:
DOX

FINANČNÍ PODPORA:
The City of Prague, Ministry of Culture Czech Republic

PARTNEŘI:
KD Mlejn, Cirqueon, Diod Jihlava, Metropolis.dk

PREMIÉRA:
24. 10. 2022, DOX, Praha

DÉLKA:
60 min

VĚK:
8+

 

  

       

 

Svět jako grafický model, krajina linií. Kovové pruty se v prostoru prolínají s těly performerů, kteří citlivě přijímají fyzikální odpovědi materiálu – svého partnera. Pohyblivé sochy se objevují a mizí. Jejich archetypální kostry lze obalit významy nebo jen nechat plynout. Tělo se otiskne v hmotě, obraz v mysli, čas se ohýbá. Tato „intuitivní fyzika“ demonstruje nejzákladnější principy bytí v gravitačním poli země.

V díle Thin Skin se tvůrci zaměřili  na hrazdu jako na kinetickou a akční sochu. Hrazda byla dekonstruovaná, její parametry radikálně změněné a hlavním protagonistou se stala dlouhá tenká železná tyč. 

“Fascinuje nás chování toho materiálu, pohyb zavěšené tyče nás téměř hypnotizuje. Určité pohyby se mohou nevratně projevit na tvaru hrazdy a vytvořit nové podmínky ne/stability, na něž se musíme adaptovat. Vyrovnáváme se s křehkostí a zranitelností, které lze pocítit jen skrze tenkou kůži.“

 


Eliška Brtnická je performerka, choreografka, dramaturgyně a režisérka. Vystudovala obor nonverbální divadlo na pražské HAMU, kde v roce 2018 dokončila doktorské studium zaměřené na současný cirkus. V roce 2010 založila soubor Cirkus Mlejn, pod jehož jménem vytváří své projekty. V roce 2017 absolvovala na prestižní francouzské cirkusové škole CNAC v Châlons-en-Champagne celoroční kurz cirkusové dramaturgie. Dlouhodobě se zabývá uměleckým výzkumem na poli současného cirkusu. V představení Thin Skin si klade otázky, co je to visutá hrazda, jaké může mít podoby, jakým způsobem se to odráží na pohybu těla a co tento pohyb přenáší na diváka. Její tvorba se vyznačuje výraznými výtvarnými prvky, proto je její nový projekt uveden právě v kontextu galerie. Působí také jako dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale. 

Alžběta Tichá je akrobatka a performerka. Vystudovala taneční konzervatoř Duncan Centre v Praze, kde vedle tance rozvíjela také novocirkusové dovednosti, především závěsnou akrobacii, kterou následně studovala na univerzitě Codarts v Holandsku. Kromě účinkování v mezinárodních projektech se věnuje autorské sólové tvorbě. Je zakladatelkou a performerkou Feel the Universe Circus Company.  

Lukas Bliss je performer, žonglér, tanečník a tvůrce. Vystudoval obor nonverbální divadlo na pražské HAMU, kde v roce 2019 absolvoval se svým solem LAVABO. Je spoluzakladatelem “My Kluci, co spolu chodíme.”, souboru věnujícímu se improvizaci a fyzickému divadlu, působícímu v Jatka78 a Lodi Tajemství. Spolupracuje také se soubory Tantehorse, Farma v Jeskyni a Spitfire company. Ve své vlastní tvorbě pracuje se spojením objektu, tance a prostoru.

Vstupenky

Foto: Anna Benháková
Foto: Anna Benháková

#tanecpraha