Thin Skin

Eliška Brtnická & kol.

09. 04.
Úterý
19:00
DOX Centrum současného umění - Auditorium

Svět jako grafický model, krajina linií. Kovové pruty se v prostoru prolínají s těly performerů, kteří citlivě přijímají fyzikální odpovědi materiálu – svého partnera. Pohyblivé sochy se objevují a mizí. Jejich archetypální kostry lze obalit významy nebo jen nechat plynout. Tělo se otiskne v hmotě, obraz v mysli, čas se ohýbá. Tato „intuitivní fyzika“ demonstruje nejzákladnější principy bytí v gravitačním poli země.

 

V díle Thin Skin se tvůrci zaměřili  na hrazdu jako na kinetickou a akční sochu. Hrazda byla dekonstruovaná, její parametry radikálně změněné a hlavním protagonistou se stala dlouhá tenká železná tyč. 

“Fascinuje nás chování toho materiálu, pohyb zavěšené tyče nás téměř hypnotizuje. Určité pohyby se mohou nevratně projevit na tvaru hrazdy a vytvořit nové podmínky ne/stability, na něž se musíme adaptovat. Vyrovnáváme se s křehkostí a zranitelností, které lze pocítit jen skrze tenkou kůži. “

Eliška Brtnická

je performerka, choreografka, dramaturgyně a režisérka. Vystudovala obor nonverbální divadlo na pražské HAMU, kde v roce 2018 dokončila doktorské studium zaměřené na současný cirkus. V roce 2010 založila soubor Cirkus Mlejn, pod jehož jménem vytváří své projekty. V roce 2017 absolvovala na prestižní francouzské cirkusové škole CNAC v Châlons-en-Champagne celoroční kurz cirkusové dramaturgie. Dlouhodobě se zabývá uměleckým výzkumem na poli současného cirkusu. V představení Thin Skin si klade otázky, co je to visutá hrazda, jaké může mít podoby, jakým způsobem se to odráží na pohybu těla a co tento pohyb přenáší na diváka. Její tvorba se vyznačuje výraznými výtvarnými prvky, proto je její nový projekt uveden právě v kontextu galerie. Působí také jako dramaturgyně mezinárodního festivalu Fun Fatale. 

Alžběta Tichá

je performerka, akrobatka a autorka. Než objevila svou vášeň pro závěsnou akrobacii, studovala tanec na konzervatoři Duncan Centre v Praze. V roce 2020 absolvovala Codarts – University of Arts v Nizozemsku, obor vertikální lanom a o tři roky později program International Circus Center for Artistic Research ve Španělsku. Jako performerka se podílela na různých projektech, například Jeníček a Mařenka od Matěje Formana, Kid od Francesca Sgró, Li(n)es od Daniela Gulka, Kniha džunglí od Štěpána Pechara a Matěje Formana, Krajina Těla od Radima Vizváryho a dalších. Je spoluzakladatelkou skupiny Feel the Universe Circus Company, ale věnuje se i autorské tvorbě. V současné době tvoří autorský projekt Frequency, který byl zařazen do výběru dvanácti nejlepších projektů platformy Circus Next.

Filip Zahradnický

je performer a žonglér. Vystudoval The Academy of Modern Circus v Kodani. S absolventským představením Vermilion se prezentoval na Festival Mondial du Cirque de Demain, kde získal dvě ocenění. Je členem Cirku La Putyka, se kterým účinkoval v berlínském Chamäleonu, účinkoval v několika mezinárodních projektech a věnuje se také autorské sólové tvorbě.

KONCEPT, REŽIE: Eliška Brtnická TVORBA A ÚČINKUJÍ: Alžběta Tichá, Filip Zahradnický, Eliška Brtnická

SOUND DESIGN: Stanislav Abrahám, Roman Džačár LIGHTING DESING: Martin Špetlík SVĚTELNÝ TECHNIK: Prokop Vondruška, Jan Hugo Hejzlar KOSTÝMY: Tereza Kopecká MATERIÁLY: Prokop Vondruška KONZULTACE: Ilona Jäntti, Stéphanie N’Duhirahe, Markéta Vacovská, Hana Turečková DOKUMENTACE UMĚLECKÉHO VÝZKUMU: Kateřina Korychová (diplomová práce) FOTO: Anna Benháková VIDEO: Kryštof Čížek PRODUCENT: Cirkus Mlejn, z.s. KOPRODUKCE: DOX

FINANČNÍ PODPORA: Ministerstvo kultury České republiky, Hlavní město Praha

PARTNEŘI: KD Mlejn, Cirqueon, Diod Jihlava, Metropolis.dk

PREMIÉRA: 24. 10. 2022, DOX, Praha DÉLKA: 60 min VĚK: 8+

Chci zůstat v obraze

Informace

guests@tanecpraha.eu

+420 222 721 531

+420 603 843 593

Festivalové centrum

PONEC - divadlo pro tanec

Husitská 899/24A

130 00 Praha 3

Webové stránky vznikly za finanční podpory EU prostřednitvim NextGeneration EU, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky v rámci programu Kreativní vouchery