Together Alone

Yana Reutova (UA/CZ)

KONCEPT, CHOREOGRAFIE:
Yana Reutova (UA)

TANČÍ:
Diana Khrushch, Olena Korotkova, Anastasiia Pavlovska, Yana Reutova, Valeria Tsvirkunova (UA)

SVĚTELNÝ DESIGN:
Dominik Šimurda (CZ)

SPOLUPRÁCE NA SVĚTELNÉM KONCEPTU A TECHNICKÁ SUPERVIZE:
Katarína Morávek-Ďuricová (CZ)

HUDBA:
Balaklava Blues (CA/UA), Tomáš Kerle (CZ)

POEZIE:
Anton Ovchinnikov (UA)

RECITACE:
Olesa Usata (UA)

PRODUKCE:
Tanec Praha z.ú. / PONEC – divadlo pro tanec

PODĚKOVÁNÍ AUTORKY:
Art Centru Krenovka, SUDOP Real a Yvoně Kreuzmannové s celým týmem Tance Praha

PREMIÉRA:
20. 1. 2023 PONEC, předpremiéra: 25. 11. 2022 PONEC, Praha

DÉLKA:
25 min

VĚK:
7+

 

   

       

Čornomorsk, Oděsa, Lvov, Kryvyi Rih, Záporoží... města na mapě Ukrajiny, která tanečnice hledající bezpečí v EU po vypuknutí války opustily. Jejich příběhy jsou různé, jedno ale mají společné, všechny utekly z okupované země a jsou denně konfrontovány s traumatem, nejistotou a obavami, které přináší status uprchlíka v cizí zemi. 

 

Pět ukrajinských tanečnic, vytržených ze svých domovů, je tady a teď. Každá sama za sebe a přece spolu. Nad vodou je drží jejich kreativita, možnost tvořit a příležitost najít si novou komunitu – uměleckou rodinu.

 

Together Alone přibližuje tvorbu i dalších ukrajinských umělců. Inscenace je inspirována verši Antona Ovchinnikova napsanými za války přímo v Kyjevě a doprovází ji hudba ukrajinské radikální protiputinovské skupiny Balaklava Blues sídlící v Kanadě. O doladění zvukové atmosféry se pak postaral Tomáš Kerle (CZ).

 


Yana Reutova působila jako tanečnice, choreografka a pedagožka v Oděské oblasti. V roce 2014 založila Taneční divadlo Plastilin a vytvořila několik představení, která získala nejedno ocenění. Pořádala festival Taneční platforma Most (5 let) a pracovala s dětmi (projekt Creative Kids) a svými studenty. Poté odstartovala festival Speaking with the Body, který se uskutečnil pouze jednou. V březnu 2022 vzala dceru a několik studentek a utekla před válkou do Prahy, kde nyní pracuje. Podílela se na projektech i jiných choreografů a sama vede workshopy pro děti a rozvíjí vlastní tvorbu s různými umělci. 

Together Alone je první částí stejnojmenného triptychu, který chce dokončit s tanečníky z Čech a Burkiny Faso v letošním létě. Loni uvedla sérii interaktivních představení Na cestě v rámci projektu Tanec do ubytoven, na což navázala premiérou nového interaktivního díla pro děti s názvem Čas dětství.

Koncept triptychu „Together Alone“ uspěl v evropské konkurenci v rámci prvního EFFEA Open Call https://www.effea.eu/ a je tak jedním ze 40 podpořených projektů.

Vstupenky

Foto: Vojtěch Brtnický
Foto: Vojtěch Brtnický

#tanecpraha