29. Česká taneční platforma
30.3. – 2. 4. 2023

Ocenění ČTP 2023

Cena Českých center

Mezinárodní porota vybírá výraznou uměleckou osobnost, která za podpory Českých center má hrazen třídenní pobyt v jedné z evropských metropolí dle vlastního výběru.Porota ocenila Martinu Hajdylu pro její schopnost vyzdvihnout výmluvnost těla a nezdolné odhodlání svým bytím a výkonem na scéně vytvářet nový prostor pro naši představivost a vlastní asociace v inscenaci Soft Spot.

Zvláštní uznání poroty

získala Diana Khrushch, slibný talent, velmi mladá tanečnice z Ukrajiny, a to za interpretační výkon v inscenaci Together Alone v choreografii Yany Reutové (UA).

Zvláštní uznání poroty

rovněž obdržel Tomáš Morávek, a to za světelný design v inscenaci Soft Spot za to, jak svým uměním rozšiřuje koncept prostoru na scéně.

Ocenění České taneční platformy

získala dvě díla spolu s nabídkou tvůrčích rezidencí, jednak ve Studiu Krenovka s možností uvedení příští premiéry v divadle PONEC, jednak v REZI.DANCE v Komařicích. Jsou to:

Jazmína Piktorová & Sabina Bočková za inscenaci Mikrosvěty

Porota se rozhodla ocenit tuto inscenaci za mimořádnou komplexnost. Tři performeři nám svou hravou přítomností na scéně umožňují nahlížet na věci z jiné perspektivy. Z jejich interaktivního přístupu dýchá imaginace a otevírají zcela nový vesmír dětem, rodinám i všem ostatním v publiku. Zvláště porota vyzdvihla koncept návratu k přírodě. Autoři vytyčili cestu, která nás ze zrychleného velkého světa přivádí k malým křehkým a zranitelným aspektům naší lidské existence. Diváka tak vyzývají, aby si ve svém životě začal znovu vážit každodenních maličkostí.

Eliška Brtnická a kolektiv za inscenaci Thin Skin

Její dílo vytváří jistou mnohoprostorovost, a to prostřednictvím poetické směsice současného pohybového jazyka a nového cirkusu.Performeři dokáží překvapivými interakcemi těla, prostoru a fyzikální povahy materiálu zastavit čas. Dovolují nám tak poznávat krajinu, kde se v harmonickém dialogu snoubí tělo se světlem, tmou a stíny. Toto dílo reálně rozšiřuje hranice naší představivosti.

Složení dramaturgické rady pro rok 2023

Anna Cremonini
Anna Cremonini
umělecká ředitelka Torinodanza Festival, IT
Anton Ovchinnikov
Anton Ovchinnikov
Ředitel UA Contemporary Dance Platform a Zelyonka fest, UA
Elia Liloff
Elia Liloff
ředitelka festivalu One Dance Week, Plovdiv, BG
Martin Macháček
Martin Macháček
dramatik, režisér, herec, divadelní kritik, VJ, redaktor a rozhlasový publicista, ČR

Zdůvodnění výběru děl Dramaturgické rady pro program České taneční platformy 2023 najdete zde.

Mezinárodní porota 2023

Součástí mezinárodní poroty jsou také členové Dramaturgické rady.

Chci zůstat v obraze

Informace

guests@tanecpraha.eu

+420 222 721 531

+420 603 843 593

Festivalové centrum

PONEC - divadlo pro tanec

Husitská 899/24A

130 00 Praha 3

Webové stránky vznikly za finanční podpory EU prostřednitvim NextGeneration EU, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky v rámci programu Kreativní vouchery