Fatamorgana
Paweł Sakowicz
Taneční představení Fatamorgana choreografa Pawła Sakowicze překrývá a odkrývá (romantickou) krajinu. Prostřednictvím komplexního světelného, prostorového i zvukového designu zkoumá koncept noci jako mystéria, díky kterému se obyčejné předměty, zvuky a těla stávají jinými a tajemnými. Skupina tuláků se pohybuje s obezřetností: jednou v neobyčejně pomalém gestu, jindy se chvěje vzrušením z neznáma.
Vše začíná setkáním skupiny lidí na blíže neurčeném místě. Simultánně vysloví jednu větu: Naštěstí se vydáváme stejným směrem. Od té chvíle kráčí zpět a hledí na neustále se proměňující krajinu jako by byli znásobenou postavou z romantické malby. Po nespočet nocí a dní pomalu splývají s prostorem a sami se stávají krajinomalbou.
Paweł Sakowicz
je choreograf a tanečník. Kromě své vlastní choreografické tvorby se věnuje i kolaborativním projektům s divadelními a filmovými režiséry. Hlavními tématy jeho umělecké činnosti jsou historie tance a otázky kulturní apropriace v choreografii. Je autorem mnoha projektů, které prezentoval mj. na třech ročnících festivalu Polská taneční platforma, na La Biennale de danse ve Val-de-Marne, ve švýcarském Muzeu Susch, v prostoru Tramway Glasgow, na divadelních festivalech Santarcangelo, Norma, Božská komedie, či v NYU Skirball v New Yorku nebo CAC v New Orleans.
Agnė Matulevičiūtė
(nar. 1991) je zvuková umělkyně a skladatelka. Jejím zaměřením je hudba pro divadlo a film. Složila hudbu k více než 20 inscenacím největších litevských divadel. Agnė je uměleckou ředitelkou hudebního festivalu Music in Space a organizátorkou klubového programu mezinárodního divadelního festivalu Sirenos. Ve svých skladbách často využívá zvuky modulárních a analogových syntezátorů z 80. let ze své vlastní sbírky.
Valentýna Janů
je absolventkou oboru fotografie na pražské FAMU, následně studovala v Ateliéru intermédií na Akademii výtvarných umění v Praze. Její evokativní instalace často kombinují výpravná videa či videoeseje s prostředím dotvářeným textiliemi a dalšími materiály nebo objekty. Pohrávají si s velkými životními otázkami určovanými světem technologie, patriarchálním uspořádáním nebo změnou klimatu. V roce 2021 se stala laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého.
REŽIE: Paweł Sakowicz CHOREOGRAFIE: Paweł Sakowicz ÚČINKUJÍ: Lukáš Adam, Sára Armstein, Jan Bárta, Adéla Gajdošová, Karolína Růžičková, Natálie Řehořová
SVĚTELNÝ DESIGN: Václav Hruška SOUND DESIGN / HUDBA: Agnè Matulevičiūtè SCÉNOGRAFIE: Valentýna Janů KOSTÝMY: Paweł Sakowicz PRODUKCE: Studio Hrdinů PROPAGACE, PR: Anna Ribanská
PREMIÉRA: 16. 6. 2023, Studio Hrdinů DÉLKA: 60 min VĚK: 12+