Why things go wrong

420PEOPLE

07. 04.
Neděle
16:30
Studio Maiselovka

Představení Why things go wrong souboru 420PEOPLE v choreografii Sylvy Šafkové v podání dvojice tanečníků Michala Heribana a Viktora Konvalinky přináší prostřednictvím současného tance téma eticky problematického charakteru. Chování osoby, kterou Aaron Jamese ve své filozofické teorii jednoduše nazývá „Assholle“, je často přehlížené a nekonfrontované, avšak má závažné dopady na život všech okolo.

Každý zažil situaci, kdy se vše vyvíjelo správným směrem, až se to najednou celé pokazilo. Někdy za to může prostě jen náhoda, někdy za to ale může konkrétní osoba. Tu jsme pak schopni nazývat všemi možnými nelichotivými přízvisky. Jedním takovým slovem a jedním z typů takových osob je člověk, kterého můžeme označit anglickým výrazem „Asshole“. Specifické vlastnosti „Asshole“, zkoumá a definuje ve své knize, kterou je představení Why things go wrong inspirováno, Aaron Jamese. V Assholes: a Theory uvádí základní definici „asshole“. Jde o osobu, která si zpravidla systematicky nárokuje používání zvláštních výhod v mezilidských vztazích na základě zakořeněného pocitu oprávněnosti, který ji imunizuje proti stížnostem ostatních.

Sylva Šafková

studovala tanec od roku 1994 na konzervatoři v Brně a poté na pražské Taneční konzervatoři. V letech 2000– 2002 pokračovala ve studiích na École-atelier Rudra Béjart Lausanne. V letech 2004–2005 působila jako sólistka Pražského komorního baletu Státní Opery Praha, posléze, do roku 2013, jako demisólistka v souboru Baletu Národního divadla v Praze. V roce 2009 ukončila studium choreografie na pražské HAMU. Absolvovala několik stáží v Israeli – Vertigo Dance Company a Kibbutz Contemporary Dance Company. Od roku 2015 spolupracuje se souborem Dance Company Nanine Linning/Theater Heidelberg, kde v letech 2016 – 2017 působila jako rehearsal director a asistent choreografie. V současné době úzce spolupracuje se souborem současného tance 420PEOPLE, kde připravila choreografie InspiraCe, Why Things Go Wrong a HeArt of Noise.

Michal Heriban

je nejen tanečník, ale i výtvarník a choreograf zaměřující se současný tanec a fyzické divadlo. Navrhl kostýmy a scénografii k inscenacím Amazonky a Krajinou slz souboru Lenky Vágnerové & Company, jehož byl dříve stálým členem, své obrazy vystavoval na Bratislavském hradě. Nyní spolupracuje například s BURKI&COM, Národními divadly v Praze a v Brně, Losers Cirque Company nebo se 420PEOPLE v show Why things go wrong. Je také spoluzakladatelem divadla Jedným dychom.

Viktor Konvalinka

patří mezi naše nejvýraznější tváře jak baletu, tak moderního tance. Na svém kontě má nespočet rolí jak na prknech Národního divadla v Praze, tak i mnoho Švédských a světových scénách. Je nositelem význačných cen: získal hlavní cenu na Mezinárodní baletní soutěži v Brně (2003), speciální cenu diváků na Taneční Eurovizi (2004) a Cenu Thalie 2015 za improvizované sólo v choreografii Ohana Naharina: Decadance, o které říká, že je dodnes jedním z jeho nejsilnějších tanečních zážitků. Nyní spolupracuje s českými tanečními soubory (420PEOPLE, DEKKADANCERS, Národními divadly v Praze a v Brně a další).

CHOREOGRAFIE: Sylva Šafková TANEČNÍCI: Michal Heriban, Viktor Konvalinka

TEXT: Jiří Šafka HUDBA: hudební koláž ZVUKOVÝ EDITING: Golden Hive Studio & Amak Golden SCÉNOGRAFIE & KOSTÝMY: Sylva Šafková, Jiří Šafka STAVBA: David Borovský, Marek Flachs PRODUKCE: Anna Borovská PR: Aneta Jochim SVĚTELNÝ DESIGN: Martin Špetlík FOTOGRAFIE: Vojtěch Brtnický TRAILER: Tomáš Vlček ZA PODPORY: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, Městská část Praha 1, Studio Maiselovka.

PREMIÉRA: 11.3. 2023, Studio Maiselovka DÉLKA: 50 min VĚK: dospělý

 

Chci zůstat v obraze

  Informace

  guests@tanecpraha.eu

  +420 222 721 531

  +420 603 843 593

  Festivalové centrum

  PONEC - divadlo pro tanec

  Husitská 899/24A

  130 00 Praha 3

  Webové stránky vznikly za finanční podpory EU prostřednitvim NextGeneration EU, Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury České republiky v rámci programu Kreativní vouchery